Keltští bohové a legendy

23.08.2011 13:55

 

Než v době od 2. století př.n.l.do 4. století n.l. proběhly velké germánské migrace, obývali Keltové většinu území západní Evropy. Jejich dávná kultura dnes přežívá ve Skotsku, Walesu, Cornwallu a Bretani, avšak největší pokladnicí keltských mýtů zůstává Irsko, protože Irové nikdy nepodlehli Římu a na křesťanství přestoupili později než ostatní Keltové.

 

Túatha dé Danann  -  "Lidé bohyně Danu" dorazili do Irska na kouzelném mraku a vytlačili odtud jeho předchozí obyvatele, Fir Bolgy. Měli čtyři mocné talismany: kámen Fál, který vykřikl, dotkl-li se ho právoplatný král, Lugovo kopí, Núadův meč a kouzelný bezedný Dagdův kotel. Když byli sami vyhnáni vetřelci z národa Milesianů, uchýlili se pod zem a stali se "malým lidem" elfů a víl.

 

Cú Chulainn  -  Hlavní postava eposu Táin Bó Cúailnge (Uloupení býka z Cuailnge). Cú Chulainn, syn boha Luga, byl válečník nadpřirozených schopností. Už jako pětiletý dokázal zahnat na útěk 150 mladíků, kteří ho ohrožovali kopími. V boji ho posedala taková zuřivost, že uváděla vodu do varu. Jinak je ovšem postavou tragickou. Omylem zabil vlastního syna Conloacha a nadpřirozených schopností pozbyl poté, co byl lstí přinucen pojíst zakázané psí maso.

 

Tír nan Óg  -  Ostrov zemřelých daleko na západě či v podsvětní říši. Požehnané místo nejvyššího blaženství, kam bohové zvali vyvolené hrdiny. Byl ztotožněn s Avalonem "ostrovem jablek", kde spočinul smrtelně raněný král Artuš.

 

Artuš  -  Legenda o králi Artušovi byla patrně založena na postavě historického vojevůdce. Jako syn krále Uthera Pendragona byl vychován Merlinem a prohlášen králem poté, co dokázal z kamene vytáhnout kouzelný meč Excalibur. Z jeho skvělého dvora na Kamelotu vyjížděli rytíři Kulatého stolu na výpravy za svatým grálem. Do Artušovi manželky Guenevery se zamiloval králův nejlepší přítel sir Lancelot. Proti stárnoucímu králi nakonec povstal jeho vlastní synovec Mordred. Artuš povstání potlačil, byl však smrtelně raněn a odvezen na ostrov Avalon, kde měl být tento " král minulý i budoucí" vyléčen a jednoho dne se odtamtud navrátit.

 

Merlin (Myrddin)  -  Moudrý kouzelník, který prý pomáhal stavět Stonehenge. I přes svou moudrost podlehl půvabům kouzelnice a jezerní panny  Nimue, jež ho pomocí kouzel zavřela pod zem.

 

čerpáno z knihy Almanach vědomostí