Aztéčtí a Mayští bohové a legendy

23.08.2011 13:55

 

Mexiko a oblast střední Ameriky zaplavovaly stále nové vlny nájezdníků, a každá přejímala mýty předchozích etnik. Poslední a nejkrvavější vlnu představovali Aztékové, kteří měli ve zvyku svým bohům obětovat desítky tisíc obětí.

 

Huitzilopočtli  -  Divoký aztécký bůh Slunce a války. Na svět přišel v plné zbroji a okamžitě zahubil svých 400 bratrů i sestru. Jedním z jeho atributů byl motýl , považovaný za duši mrtvého bojovníka. 

 

Tezcatlipoca  -  Až do svého sesazení Quetzalcóatlem byl Tezcatlipoca, známý též pod přízviskem "Kouřící zrcadlo", uctíván jako bůh Slunce. Poté se stal bohem noci; jako patron čarodějnic a zlodějů se zjevoval v podobě jaguára nebo jako letící stín.

 

Quetzalcóatl / Tlahuizcalpantecuhtli  -  Quetzalcóatl, "Opeřený had", byl bůh života a Slunce i bůh - zachránce. Zapuzen pletichařenímTezcatlipoky odplul na východ, ale slíbil, že se vrátí. Mnozí Aztékové se domnívali, že se vrací, když do Mexika dorazili roku 1519 Španělé vedené Cortézem.

 

Tlaloc / Čac  -  Tento bůh hor, detě a pramenů žil se svou ženou Čalčiuhtlicue, bohyní mateřství. Výměnou za to, že lidem sešle déšť, požadoval, aby mu byly obětovány malé děti. Jejich těla vařili a pojídali Tlalocovi kněží.

 

čerpáno z knihy Almanach vědomostí