Morgana la Fay

 

 

Pokud mám být upřímná, dnešní dopoledne nedělám  nic jiného, než že se snažím najít jakékoliv prameny o této osůbce. Marně.... svět moderní doby, internetu a přenosu dat po "síti" je mi k ničemu, když o legendách se mnoho na nich nepíše. Zfilmováno bylo mnohokráte, příběhů je spousta - a tak mi asi nezbyde, než navštívit knihovnu a sáhnout po staré krásné dobré a především tištěné literatuře. Není nad klasický psaný text, příjemné šustění papíru, které slyšíte s každým otočením listu. Můžete se vracet, listovat, prohlížet a číst na přeskáčku - "ooo" zlaté knihy! Ale to má čas - nyní jsem doma, sedím u svého booku a snažím se zjistit něco teď a tady. Moje knihovna na to bohužel nestačí....

Kdo byla Morgana la Fay ?

Pokud nahlédnete do encyklopedie, tak především jde o mytologickou, tedy smyšlenou postavu. Legenda. Pokud použiji něco z toho mála, co jsem našla, znamená její jméno - víla z pohádek - Morgana la Fay. Nicméně, většina autorů příběhů, stejně jako legenda samotná, která se zřejmě šířila z úst samotných starých druidů (mimochodem, Merlin byl zřejmě jedním z posledních "kouzelných" druidů) ji popisuje především jako "samotné" zlo, které je ale v konci příběhu vykoupeno dobrem.

Zlo?

Já si nemohu pomoct, ale ve mě Morgana nic takového nevyvolává, ačkoli se píše, že ona byla jakousi pletichářkou na dvoře krále Artuše a ona byla ta, která podvedla královnu Guinevru. Opravdu? :o) Já nevím, já jen reprodukuji to, co jsem měla možnost vidět v různých filmových zpracováních a číst v tom málu, co jsem našla na webech.

Kdo?

Morgana je dcerou Igreiny a Gorloise, vévody z Cornwallu. Podle jednoho vyprávění, má Morgana již od dětsví "čarodějnické" sklony a vidění. POdle jiných získává tyto schopnosti až později studiem magie v klášteře, ve kterém pobývá po narození svého nevlastního bratra Artuše. Kde je pravda? Její matka Igreina, manželka Gorloise byla podle jednoho zpracování znásilněna Utherem Pendragonem a to po té, co on zabil jejího manžela Gorloise v mocenském boji. Z tohoto spojení vzešel syn Artuš a to se stalo na přání? - hm spíš dnes by se řeklo jisté pletichaření - kouzelníka Merlina, který později Artuše vychovával. Po narození Artuše byla Morgana odeslána do kláštera a tam studovala již zmíněné magické umění. Podle jiných s Artušem vyrůstala a rozděleni byli až později. Stejně tak jsou známa i zpracování, kde je Morgana vyloženě "neznámou" osobou Artušovi a jako o sestře se o ní nezmiňuje - zato jako o zlé čarodějnici, která právě proti Artušovi brojí. Tak mám z těch všech informací dojem, že vlastně víme jen to, že je dcerou Igreiny a Gorloise. :o) Podle jednoho z vyprávění je Morgausa její sestrou, podle jiného tetou, stejně tak se různí určení Mordreda. Gawain je zřejmě synem Morgause a Mordered pak synem Morgany a Artuše, jinde se vypráví, že Mordred byl Gawainovým bratrem - v jednom se vyprávění shodují - oba byli strůjci povstání a výpadů proti Artušovi.

A dál?

Jak co dál?!

Byla dcerou svatého ostrova. Je mu připisována role ostrova jablek. A jablka jak známo figurují hned ve třech kulturách - v mytologii keltské je jabloň (Quert) stromem ušlechtilým, jablko je spojeno s volbou. Volbou krásy, života a mládí. Většinou volbou mezi věcmi, které jsou velmi milé a napohled stejně příjemné. Křesťanství - Eva - had - jablko. ;-) A v neposlední řadě řecká mytologie - Héra, Athéna, Afrodíta. Které má nerozhodný Parid podat zlaté jablko?

Avalon

- ostrov jabloní, svatý ostrov, ostrov devítí vil, jednou z nich byla údajně i Morgana, která je v této roli vykreslena především jako léčitelka. Jako víla ostrova, který v konečné fázi legendy přijímá zraněného Artuše po bitvě u Camlannu a nabídne mu vyléčení. A také smíření.

Milovala?

Podle mě ano! Sebe, všechny, muže. Lancelota - jednoho z rytířů Kulatého stolu. Nemilovala svého manžela Urience. Zato milovala jeho syna Accolona. Milovala svého otce. A protože láska a nenávist mají k sobě blízko - milovala, nenáviděla a znovu milovala - svého bratra Artuše.

A co s tím vším?

To nevím! :o) - snad si s paní Morganou ještě chvilku budu povídat, abych načerpala její sílu - pro mě není zlá ani ztělesněním zla. Pro mě je právě tou vílou z pohádek, léčitelkou, učednicí starých druidů a dědičkou jejich víry.

Tak zase někdy příště, paní Morgano ........