Povídání na úvod

 

Nějak ani nevím, co přesně tady napsat. Nemyslím, že bych napsala něco, co by jste všichni již nevěděli, či neznali. Mariášky jsou moje malá láska. Vykládala jsem tarot, lenormandky, kipperky, používám i karty jiné, například runový tarot a nebo i samotné runy. Ale jen zřídka. V posledních dvou letech jsem přesedlala na mariášky, a to díky nádherně vymalovaným kartám paní Kataríny Jančové. A také díky velice pěkně vypracované průvodní publikaci. Tady vám ale nenabídnu nic z této knihy - je běžně v prodeji a to i s možností koupě karet, ke kterým se publikace váže. Nastím vám tady významy karet, ketré jsem čerpala ze starších časopisů - například Astro, Vlasta a podobně. Jsou od různých autorů a je třeba hned na úvod zmínit, že při výkladu se vždy musíte držet významů pouze jednoho z  nich. Není možné během výkladu přecházet od významů jednoho autora k jinému, podle toho jak se vám to zrovna hodí, či líbí. 

Přátelé, zkuste si tedy vyložit s kartami, které pravděpodobně všichni znáte a máte je i zřejmě doma. Jen pro výklad nepoužívejte karty, se kterými jste již hrály hry. Jsou tak zvaně zkažené, jsou to takové malé "gamblerky" a mohly by si z vás tropit legrácky. :-)) Kupte si ideálně karty nové a pomocí malého rituálu si je nabijte. Není nijak stanoven, je to jen na vás! Prohlédněte si je, seřaďte, nebo pomíchejte, očistěte nad plamenem svíčky......... To už nechám na vás. 

 

Tak jdeme na to?

 

Příznivé karty: srdcové a žaludy

Nepříznivé karty: kulové a zelené

 

A tady se pozastavím, významy které používám se liší od těch, které jsou zde zveřejněny a pro mne by tedy moc neplatilo, že příznivé jsou žaludy ;-)) Myslím, že je to u každého autora naprosto odlišné a tedy tohoto se nelze držet nijak obecně. Na to přijdete sami. 

 

Mohla bych zde zmínit i spojení se živly: oheň, voda, vzduch, země......... ale i tady se liší názory různých autorů. Pokud máte vlastní literaturu, držte se toho, co máte a znáte! NIKDY nesmíte míchat "hrušky a jablka". 

 

Také někteří autoři používají karty v obou pozicích, to znamená rovně a vzhůru nohama. Pak se významy karet liší, ne vždy ale na systém pozitivní & negativní. Mnohdy se liší úplně - žaludské eso paní Katarína při obrácení má ve významu Cizí země - nebo jen velmi mírně nebo dokonce vůbec! 

 

Míchání ponechám tedy na vás, můžete karty seřadit do pozic rovně nebo míchat systémem v hromadě na stole.

 

Způsobů vyložení je docela dost. Pro začátek si vystačíte s tzv. sedmičkou. Vytáhnete si z vějíře sedm karet a položíte do řady vedle sebe. Čtete od první k poslední, přičemž 4. je nosnou kartou celého dotazu a první a poslední karta vypoví o hlavním dění. 2. a 3. a 5. a 6. karta vypovídají o průběhu.

 

Pokročilejší si později mohou vyzkoušet velkou tabuli, podobně jako v kartách Lenormand. Čtení je zde ale jiné. Já používám opět výklad tabule paní Kataríny, ale zde popíši systém z knihy Karty převážně vážně, vydané v roce 2000, autorka: M. Hollitzerová